28. 07. 2008

Labutě 2008

Každoročně v létě, již od roku 2002, vyrážejí členové a příznivci našeho spolku na rybníky v jihozápadních Čechách za účelem odchytu a kroužkování labutí. Protože pravidla kroužkovací stanice umožňují u labutí velkých kroužkovat pouze hnízdící ptáky, vyrážíme tedy odchytávat pouze celé rodinky - nikoliv nehnízdící ptáky...

... Vzpomínám si na naše první úsměvné odchytové akce, kdy jsme ve 3 - 5 lidech dělali odchyty, rybníky jsme brázdili na protržené nafukovací kanoi, ze které vždy během akce ušel vzduch. Přesto jsme dokázali celkem úspěšně labutě odchytit. Ještě v roce 2006 jsme jezdili s jednou lodí - kanoí, do které již ale naštěstí neteklo, neucházela a i lidí - asistentů bylo více. Letos jsme již byli na odchyt celkem dobře vybaveni....3 kanoe, kajak, množství gumaček a hlavně odhodlaných chytačů.

Termín odchytů:
Ideální doba odchytu je v první polovině srpna, ale i v té době se již mohou vyskytnout mláďata labutí schopná letu a naopak mláďata tak malá, že je ještě ani nemůžeme okroužkovat. Ve většině případů je ale toto období nejideálnější. Nejčasnější odchyt jsme provedli letos (25.7. - 27.7.). Nejpozdnější (v polovině září) v roce 2004.

A jak to letos proběhlo?

Počasí po letech konečně po teplotní stránce přálo. První odchyt proběhl již v pátek 25.7. večer, kdy jsme se sešli u rybníka Maňovská mezi obcemi Mileč a Nekvasovy. Rodinka labutí se 7 mláďaty z tohoto rybníka měla zajímavý osud. Mláďata (původně 9) byla vyvedena na Špitálském rybníce v Nepomuku. Začátkem června celá rodinka přelezla bezpečnostní přeliv a vydala se po potoce směr Klášter. Ještě pod hrází ale byla pochytána a odvezena na rybník Florián u Třebčic. Tam se zdržela min. do poloviny července a pak se vydala na cestu přes pole, louky, silnice a vesnice, až došla právě na rybník Maňovská, který je cca 3km vzdušnou čarou vzdálen (přes kopec). 2 mláďata pravděpodobně za toto putování zaplatila životem. Odchyt zde proběhl rychle a snadno i díky posile s 1 kanoí z ČSOP ZO Neurazy. Staří ptáci byli odečteni a všech 7 mláďat dostalo kroužek.

V sobotu jsme vyrazili nejprve na tradiční hnízdiště - Hadí rybník u Blatné, kde se ale nacházela pouze 1 labuť. Přesunuli jsme se tedy na rybník Velký Bezděkovský na hranicích Plzeňského a Jihočeského kraje. Zde jsou rozlehlé litorální porosty (orobinec apod.) a jakmile jsme sundali kanoe na vodu, labutě (rodinka s 6 mladýma) zalezly do porostu. V nepřehledném rozlehlém porostu se nám podařilo odchytit 4 mláďata, zbytek rodinky se úspěšně schovával a nebyl nalezen. Další rybník byl Velký Babín u Horažďovic - předměstí, resp. rybník pod hrází tohoto rybníka. Na něm byla rodinka s 2 mláďaty. Odchycen byl samec a mláďata - ti byli okroužkováni. Samice unikla. Po obědě v jedné z Horažďovických restaurací se přesouváme do Strakonic - nedaleko kasáren provádíme odchyt rodinky s 4 mláďaty. Samec je letuschopný a zbaběle odlétá. Podaří se nám odchytnout samici a 3 mláďata - ty bohužel musíme pustit bez kroužku - mají ještě příliš tenkou nohu a hrozí sesunutí kroužku z nohy, případně uvíznutí na kloubu. Přesouváme se k Malému Boru, kde je rodinka s 1 mládětem. Samec opět zbaběle ulétá a odchytáváme samici s mláďetem, oba značíme. Ačkoliv nám u Horaždovic zbývá ještě 1 rybník, tak kvůli času (20:00hod) a únavě chytačů končíme akci a vracíme se na základnu. V neděli ráno vyjíždíme na Podhrázský rybník v Chocenickém Újezdě, kde je rodinka se 7 mláďaty. Celou rodinku se nám podaří za chvíli odchytnout, provádíme odečet kroužku samice, kroužkujeme samce a mláďata a tím končíme letošní labutí sezonu.

Neděle byl i přes úspěšný odchyt labutí smolný den. Vojtěch Hájek dostal pádlem přes nos a je možné, že došlo k jeho zlomení. V. Kovář utopil v dalším rybníce (kam se jelo již jen na ledňáčky) mobil a klíče od auta,které si zapomněl v kapse a jen velkým štěstím nedošlo ke zničení spolkového fotoaparátu.

Celkem bylo označeno 27 labutí, 3 labutě byly odečteny (již měly kroužek) a další 3 labutě jsme museli kvůli malé velikosti propustit bez kroužku. Dalších 8 labutí se nám nepodařilo polapit.

Děkujeme všem, kteří se během víkendu 25.-27.7.2008 zapojili do této odchytové akce a těšíme se na setkání u vody v létě 2009.